Katolicki Uniwersytet Lubelski
Autor: admin 25 października 2017

2017


No to wracamy, kolejna wycieczka maturzystów Kopernika prawie za nami. Był Sandomierz, deszczowy w tym roku, przepiękny Lublin i magiczna Kozłówka z Pałacem Zamoyskich. I naturalnie cel główny czyli wizyta w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim zaliczona. Młodzież mogła poczuć się jak studenci i posmakować tego, co przed nimi…. to bardzo cenne doświadczenie. I jeszcze bardzo przyjemnie spędzony czas 😀😀
Miła wycieczka – dla mnie także … dziękuje

 

 

2016


 

dsc_0090 dsc_0131

W dniach 24-26 października maturzyści „Kopernika” na czele z panią dyrektor Małgorzatą Wróbel byli uczestnikami wizyty studyjnej Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Zanim jednak nasza młodzież złożyła wizytę swoim troszkę starszym kolegom i stała się tymczasowymi studentami, pierwszego dnia wyprawy zwiedziła miasto serialowego Ojca Mateusza. Szczególnie interesującym punktem w programie zwiedzania Sandomierza była trasa podziemna, na którą składa się 500 metrowy korytarz wraz z pomieszczeniami na kształt spichlerzy. Owe tajemnicze przejście kryje w sobie bogatą historię oraz łączy się z legendą o księżnej Halinie.

Drugo dzień pobytu w Lublinie to oczywiście wizyta w KUL. Po krótkim przywitaniu przez Panią Prorektor ds. Kształcenia dr hab. Iwonę Niewiadomską i przedstawieniu oferty uczelni, uczniowie wzięli udział w zajęciach na kierunkach, które wcześniej wybrali. Przez 4 godziny nasi maturzyści mogli poznać życie studenckie od środka. Brali udział w zajęciach i wykładach przygotowanych przez pracowników i koła studenckie KUL-u. Wśród wybranych kierunków były biotechnologia, na którą nasi uczniowie udali się najliczniejszą grupą, prawo, ekonomia, psychologia, pedagogika, bezpieczeństwo narodowe, informatyka, sinologia i kognitywistyka. Udział w zajęciach dał możliwość konfrontacji z wyobrażeniami o studiach.

Zgodnie z tradycją lubelskich wyjazdów, ostatniego dnia, w drodze powrotnej młodzież zwiedziła pałac rodziny Zamoyskich w Kozłówce. I jak zawsze ta cudownie położona posiadłość znamienitego rodu budzi zachwyt, jest to prawdopodobnie jeden z najpiękniejszych dworków. Paniom z „Kopernika” szczególnie „wpadła w oko” sypialnia dla żony gospodarza, której wystroju można tylko pozazdrościć.

 

 

 2015


W dniach od 28 do 30 października br., już po raz trzeci, tegoroczni maturzyści „Kopernika” brali udział w wizycie studyjnej w KUL. Podobnie jak w latach poprzednich uczniowie uczestniczyli w zajęciach ze studentami, na wybranych wcześniej kierunkach. Jak zawsze zostaliśmy przyjęci z ogromną życzliwością, a nasz pobyt na uczelni został przygotowany w najdrobniejszych szczegółach. Najliczniej byliśmy reprezentowani na biotechnologii, informatyce, prawie i psychologii. Najwięcej wrażeń dostarczyły zajęcia na wydziale biotechnologii, gdyż odbywały się w nowoczesnych, świetnie wyposażonych laboratoriach  i miały charakter praktyczny. Miło było również wśród studentów pierwszego roku spotkać laureatów tegorocznego konkursu o indeks KUL. Bezpośredni kontakt ze studentami i rozmowy z nimi pozwoliły uzyskać informacje, których nie znajdziemy w najlepszych informatorach. Dodatkowym atutem wyjazdu na Lubelszczyznę była piękna, słoneczna pogoda, dzięki której w pełni mogliśmy się cieszyć spacerem po Sandomierzu i podziwiać uroki złotej, polskiej jesieni w parku w Kozłówce. Zwiedzanie Sandomierza, lubelskiej Starówki i pałacu w Kozłówce to dodatkowe atrakcje naszego trzydniowego pobytu w tym rejonie Polski.

DSC_0652
DSC_0626 DSC_0639 DSC_0670 DSC_1221
DSC_1195 - Kopia - Kopia DSC_0667

 

Dnia 27 marca 2015 r. odbył się Finał Konkursów o Indeks Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Lista laureatów „Język angielski – pomysł na Twoją przyszłość”

Lista laureatów „Biotechnologia – jutro ludzkości”

Laureaci odebrali indeksy i nagrody podczas uroczystego koncertu. Serdecznie gratulujemy!

Konkursy zostały objęte honorowym patronatem Pana Prezydenta Miasta Rybnika Piotra Kuczery oraz Posła na Sejm RP Grzegorza JANIKA

więcej ► http://ivlorybnik.pl/2015/03/fotorelacja_z_konkursu_o_indeks_katolickiego_uniwersytetu-lubelskiego/

 

2014


 

W dniach 29-31 października młodzież klas trzecich naszego liceum uczestniczyła w wizycie studyjnej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Wizyta ta jest elementem współpracy IV LO i KUL-u, w ramach której młodzież może uczestniczyć w zajęciach na uczelni oraz wziąć udział w konkursie o indeksy na wybrane kierunki studiów. Pobyt na uczelni rozpoczął się od spotkania w głównym gmachu uczelni i wizyty w muzeum uniwersytetu, w trakcie których młodzież poznała stuletnią historię uczelni (również w formie barwnych anegdot).

 Katolicki Uniwersytet Lubelski

 

Zasadniczym punktem wizyty był udział w zajęciach na wybranych wcześniej przez uczniów kierunkach. Każdy zgodnie z zainteresowaniami, nawet jeśli była to tylko jedna osoba, dostał się pod „opiekuńcze skrzydła” studentów i prowadzących. Dla licealistów była to niepowtarzalna okazja do uczestniczenia w zajęciach na prawach studenta, jeszcze bez zdanej matury. O tym, ile wzbudziło to emocji i jakie wrażenia pozostawiło, najlepiej świadczą ich opinie:

 

„Podczas zajęć na filologii angielskiej każdy z nas miał możliwość wypowiedzenia się na temat danego zagadnienia oraz sprawdzenia swoich umiejętności językowych. Uczestniczyliśmy również w wykładzie z fonetyki, który pokazał nam, czego możemy się spodziewać wybierając ten kierunek.”

 

Wydział prawa jest najliczniejszym spośród wydziałów KUL-u. Wysłuchaliśmy wykładu z prawa chińskiego oraz uczestniczyliśmy w ćwiczeniach z prawa administracyjnego, trudnych ale niezwykle interesujących. Dało się zauważyć niezwykłą atmosferę na tym wydziale i życzliwe podejście wykładowców. Naszą uwagę zwróciły również studentki prawa, które wzbudziły w nas następującą refleksję: może na wykładzie się czegoś nie nauczysz, ale na pewno napatrzysz.”

 

„Uczestniczyłam w zajęciach z historii sztuki, podczas których studenci opisywali wybrane zabytki Lublina. Miałam okazję zobaczyć zbiory literatury, które mieszczą się w Katedrze,
a podsumowaniem mojego pobytu na wydziale był spacer po Lublinie z przewodnikiem – studentką i zobaczenie na własne oczy zabytków, o których wcześniej usłyszałam.”

 

„Wizyta na wydziale psychologii to udział w zajęciach, podczas których wraz ze studentami analizowaliśmy przyczyny problemów w rodzinie, ich funkcje oraz wpływ jaki mają na poszczególnych członków. Dowiedzieliśmy się również wiele o samym studiowaniu psychologii na KUL-u.”

 

Wydział architektury krajobrazu znajduje się na tzw. Poczekajce. Wzięłyśmy min. udział w zajęciach, podczas których studenci projektowali parki. Był to czas, który na długo pozostanie w naszej pamięci”.

 

„Wizytę na wydziale nauk społecznych, na którym szczególnie interesował nas kierunek bezpieczeństwo narodowe, rozpoczęłyśmy od herbatki w towarzystwie „politologów”. Nasze zajęcia były bardzo urozmaicone, rozwiązywałyśmy test osobowości, grałyśmy ze studentami w „Mafię”, a także brałyśmy udział w prezentacji broni i innych akcesoriów żołnierskich. Ostatnim punktem naszej wizyty była przejażdżka BAGI- wojskowym samochodem. Bardzo mile będziemy wspominały nasze odwiedziny na wydziale i czas spędzony z naszymi nowymi znajomymi.”

 

Kogniwistyka to zupełnie nowy i bardzo ciekawy kierunek, który bardzo trudno scharakteryzować w kilku słowach. W czasie zajęć, w których braliśmy udział, zastanawialiśmy się min. czy zwierzęta myślą i czy potrafią liczyć.” 

    

 

 

 2013


 

Młodzież klas maturalnych IV Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w dniach 28-30.10.2013r. uczestniczyła w specjalnie dla nich zorganizowanej wycieczce do Lublina i Zamościa.

Katolicki Uniwersytet Lubelski

Głównym celem wyjazdu była całodniowa wizyta w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim – uczelni, z którą Liceum podpisało umowę patronacką. W ramach wizyty uczniowie, podzieleni zgodnie z zainteresowaniami na małe grupy, uczestniczyli przez cały dzień w różnorodnych zajęciach na następujących wydziałach:

 

  • Humanistycznym – wykład na temat zabytków judaizmu i w konwersatorium
    z języka angielskiego
  • Matematyczno-przyrodniczym – zajęcia praktyczne na temat sieci komputerowych z udziałem studentów oraz spotkaniu informacyjnym dotyczącym studiów na kierunku: architektura krajobrazu
  • Prawa – wykład z prawa karnego
  • Nauk Społecznych – laboratorium z psychologii i warsztaty z dziennikarstwa

 

Zajęcia poprzedziło zwiedzanie muzeum KUL. Z młodzieżą spotkał się również Prorektor ds. studenckich dr hab. Krzysztof Narecki, prof. KUL oraz dr Andrzej Zykubek kierownik Działu Promocji i Kontaktów Społecznych. Dzień na KUL-u zakończył wykład ks. prof. Andrzeja Szostka na temat historii uczelni. Ks. Profesor był ostatnim doktorantem Karola Wojtyły i jego wypowiedź była przeplatana ciekawymi wspomnieniami związanymi z postacią późniejszego papieża, Jana Pawła II.

Młodzież była bardzo zadowolona ze spotkań z wykładowcami i studentami, którzy przyjęli ich bardzo serdecznie. Dzięki tym spotkaniom niektórzy uczniowie wykrystalizowali sobie pogląd na to, jaki kierunek nadać dalszej swojej edukacji.

Wizyta na KUL-u jasno pokazała, że jest to uczelnia dla wszystkich i każdy ma prawo otwarcie wyrażać swoje myśli i poglądy. Jednakże wyznawany system wartości i wynikające z niego zasady etyczne od lat pozostają niezmienne.

Kolejnym etapem współpracy między IV LO a KUL-em będzie konkurs językowy o indeks, na wybrany kierunek wydziału humanistycznego. Konkurs zostanie zorganizowany przez Uniwersytet i IV LO, a zaproszeniu do udziału zostaną szkoły ponadgimnazjalnej Rybnika, Żor, Wodzisławia, Rydułtów i Mikołowa. 

 

 

Trwa Wojewódzki Konkurs Wiedzy, I edycja „Język angielski – twój pomysł na przyszłość” organizowany przez IV Liceum Ogólnokształcące im.M.Kopernika w Rybniku i Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Laureaci konkursu otrzymają indeksy na wybrany kierunek Wydziału Nauk Humanistycznych KUL.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług (logowanie, zarządzanie utworzonym kontem). W każdej chwili możesz zablokować lub ograniczyć umieszczanie plików cookies (ciasteczek) w Twoim urządzeniu zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej. Więcej informacji

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług (logowanie, zarządzanie utworzonym kontem). W każdej chwili możesz zablokować lub ograniczyć umieszczanie plików cookies (ciasteczek) w Twoim urządzeniu zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.

 

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). Strona ta nie zbiera żadnych indywidualnych danych, nie profiluje treści.

Zamknij